Inpro

Jak urządzić mieszkanie dla rodziny z dziećmi?

Zakup nowego mieszkania, Zakup nowego domu

20gru2023
Powrót do bloga

 

 

Czas, gdy zostajemy rodzicami, stawia przed nami szereg wyzwań.  Jednym z nich jest odpowiednie urządzenie mieszkania dla powiększającej się lub już powiększonej rodziny.  To zadanie wymaga wzięcia pod uwagę potrzeb i oczekiwań każdego z jej członków, a z drugiej strony stworzenia przestrzeni, która zachęcać będzie do wspólnych aktywności i wspierać bliskość.

Nie lada wyzwaniem jest też dokonanie właściwych wyborów stylistycznych w poszczególnych wnętrzach tak, by po pierwsze ze sobą harmonizowały, a po drugie nie wymagały zbyt częstych kosztownych remontów.  Dlatego warto postawić raczej na rozwiązania uniwersalne, a wyrażenie aktualnych trendów i upodobań pozostawić łatwo wymienialnym dodatkom.

Odpowiedni podział przestrzeni

Mieszkanie to nasz azyl, bezpieczna przystań.  Dlatego, nawet przy mniejszym metrażu warto zadbać o to, by oprócz wspólnego spędzania czasu, każdy z domowników miał miejsce, w którym może spokoju popracować, pouczyć się lub odpocząć. Popularne ostatnio trendy do łączenia salonu z kuchnią i jadalnią, a nawet przedpokojem, ułatwiają to zadanie. Ważne jest jednak, by – posługując się elementami konstrukcyjnymi, w tej wspólnej przestrzeni wyodrębnić strefy funkcjonalne – do przygotowywania i spożywania posiłków, pracy, nauki, odpoczynku czy zabawy.  Regały, filary czy ścianki telewizyjne, ale także zastosowane zróżnicowanie kolorystyczne – znakomicie spełnią swoje zadania.

Neutralna kolorystyka

Urządzając mieszkanie dla rodziny z dziećmi, warto postawić na dość neutralną gamę kolorystyczną, która stanie się bazą dla mocniejszych barw wyposażenia.  Biele, odcienie kremowe i beżowe, z dodatkami brązów lub czerni stworzą pole do ciekawych i barwnych aranżacji, a jednocześnie pozwolą w przyszłości na różne re-aranżacje bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów.

Wygoda

Potrzeby związane z urządzeniem mieszkania dla rodzin z dziećmi obejmują jeszcze trzy ważne aspekty: wygodę, bezpieczeństwo i konieczność uporania się z niezliczoną liczbą rzeczy, np. zabawek, ubrań, przyborów szkolnych itp.

Mówiąc o wygodzie, mamy na myśli przede wszystkim meble wypoczynkowe, które zapewnią komfort relaksu czy spotkania towarzyskiego.  Nie można jednak zapomnieć o tak istotnych aspektach, jak łatwo dostępne miejsca do przechowywania (np. w zabudowie ściennej), czy powierzchnie, które są bezproblemowe w czyszczeniu. Wygoda to także właściwe oświetlenie poszczególnych części mieszkania, dostosowane do ich funkcji.

Bezpieczeństwo

Mówi się, że mając dzieci, należy mieć oczy „dookoła głowy”.  Rzeczywiście, dziecięca fantazja i inwencja nie mają granic, co może stwarzać różne niebezpieczne sytuacje.  A jak wiadomo, najwięcej wypadków zdarza się właśnie w domach.  Trzeba więc pomyśleć o zabezpieczeniach kantów mebli, kontaktów i kabli, matach antypoślizgowych, a w przypadku domów piętrowych – o zainstalowaniu bramek przy schodach. Aranżując mieszkanie, warto pomyśleć o bezpiecznych miejscach do przechowywania środków czystości i detergentów, by nie trafiły one w ręce dziecka - w tym celu wykorzystać można najwyższe i trudno dostępne półki lub zamykane szafki.  Urządzając mieszkanie, trzeba także pamiętać, by rozstaw mebli nie zachęcał małych odkrywców do wspinania się na parapety, czy otwierania okien. Te ostatnie, podobnie jak balkony, najlepiej jest zabezpieczyć specjalnymi blokadami. 

Funkcjonalność

Dzieci to także nieustająco przyrastająca liczba rzeczy – ubrań, akcesoriów, zabawek etc.  Okazuje się, że nawet szafy ścienne nie są w stanie pomieścić wszystkich tych rzeczy.  Warto więc pomyśleć o pojemnikach próżniowych, które znacznie zmniejszają objętość ubrań i pościeli, a także o odpowiedniej aranżacji półek. Tam, gdzie jest to możliwe, można rozważyć przygotowanie pawlacza, który da schronienie ubraniom letnim i zimowym w zależności od pory roku, a także nieużywanym w danym momencie rzeczom i zabawkom.

Mieszkanie przystosowane dla rodziców i dzieci powinno mieć udogodnienia także w swoim otoczeniu.  Dlatego przed podjęciem decyzji o wyborze mieszkania warto zwrócić uwagę na rozwiązania, które zapewnił deweloper z myślą o najmłodszych, takich jak strefy rekreacyjne, urządzone w budynku bawialnie, czy zaprojektowane w pobliżu place zabaw.

Znajdź mieszkanie idealne dla Twojej rodziny

nowe mieszkania domy szeregowe place zabaw nowe osiedla

Możesz wybrać dowolną liczbę tematów otrzymywanego biuletynu:


tel. 58 340 03 81 Napisz do działu sprzedaży