Zakup mieszkania wiąże się z koniecznością podjęcia wielu ważnych i zobowiązujących decyzji. Jedną z nich jest to, czy nasze wymarzone cztery kąty będą pochodzić z rynku pierwotnego, czy wtórnego.
Wybór konkretnego rynku nieruchomości może okazać się sporym dylematem. Wynika to ze stale zmieniającej się dynamiki tego sektora, w dużym stopniu uzależnionej od wielu czynników zewnętrznych. W tym artykule podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając między rynkiem pierwotnym a wtórnym.
Głównym motywem decyzji o zakupie mieszkania jest jego „nowość”. Wnętrze nieużywanego lokalu możemy dowolnie zaaranżować, dopasowując je do swoich wymagań. Taką możliwość daje nam rynek pierwotny, który zapewnia bycie pierwszym właścicielem mieszkania. Nieruchomości z rynku wtórnego są już zaś w pełni urządzone, a ich ponowna aranżacja może okazać się dla nas kosztowna, nawet jeśli sam lokal był o wiele tańszy niż ten z rynku pierwotnego.
Przewagą nowego budownictwa są również praktyczne rozwiązania technologiczne, które minimalizują straty ciepła i ograniczają comiesięczne wydatki za ogrzewanie. Nieruchomości z „drugiej ręki” są na niższym poziomie technologicznym, co przekłada się na wyższe koszty eksploatacji.
Przy wyborze lokalizacji mieszkania powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim nasze indywidualne potrzeby. Jeśli zależy nam na wygodnej i dostępnej komunikacji miejskiej, możemy zdecydować się na nieruchomość używaną – mieszkania z rynku wtórnego są najczęściej zlokalizowane w pobliżu centrum miasta. Ponadto wybór takiego rozwiązania mieszkaniowego to gwarancja rozbudowanej infrastruktury okolicy. Wokół starszych osiedli znajdują się już szkoły i przedszkola, ale w nowym budownictwie także można znaleźć ciekawe propozycje z dostępem do odpowiedniej infrastruktury. Nowe inwestycje coraz częściej są skierowane do osób, dla których dojazd do centrum miasta nie stanowi kłopotu, zaś na co dzień szukają spokoju, ciszy i dystansu od śródmiejskiego gwaru.
Komfort i wygoda mieszkania to niezwykle ważny aspekt dla każdego z nas. W tej kwestii nowe inwestycje spełniają wysokie standardy i odpowiadają na potrzeby nawet najbardziej wymagających osób. Wideodomofony, monitoring, komórki lokatorskie czy rowerownie to tylko nieliczne z udogodnień nieruchomości rynku pierwotnego. Co więcej, deweloperzy dostosowują je także do potrzeb osób niepełnosprawnych, oferując im szereg dodatkowych rozwiązań.
Mieszkania z rynku wtórnego są najczęściej pozbawione atrakcyjnych udogodnień wpływających na codzienny komfort życia. Przykładem tego może być fakt, iż wiele starych budynków nie ma wind, co wiąże się z koniecznością wchodzenia na wyższe kondygnacje na piechotę. To spora trudność, szczególnie dla osób starszych, dlatego warto mieć ją na uwadze przy wyborze mieszkania.
Rynek pierwotny i wtórny to odmienne, lecz wzajemnie uzupełniające się segmenty rynku nieruchomościowego. Mieszkanie z rynku pierwotnego daje możliwość urządzenia wnętrza według własnych preferencji i zamieszkania w nowym budownictwie. Rynek wtórny pozwala na zamieszkanie od razu, jednak w rzeczywistości często chęć szybkiego wprowadzenia się zostaje uniemożliwiona przez potrzebę wykonania prac remontowych, które mogą potrwać nawet wiele miesięcy.
Przed podjęciem decyzji warto dobrze przeanalizować zarówno wady, jak i zalety obu rozwiązań. W tym celu należy dokładnie zapoznać się z aktualną ofertą. Wielu deweloperów bowiem stale udoskonala swoje inwestycje, wzbogacając je o nowe rozwiązania, co może mieć decydujący wpływ na dokonany wybór.
Jednym z kluczowych deweloperów działających na trójmiejskim rynku nieruchomości jest firma INPRO S.A. W jej ofercie dostępne są mieszkania i domy budowane w ramach nowoczesnych inwestycji. Na terenie tych kompleksów można znaleźć cały szereg udogodnień, np. place zabaw, bawialnie, siłownie zewnętrzne, boiska wielofunkcyjne, wózkarnie, rowerownie, windy, naziemne i podziemne parkingi, a także lokale handlowo-usługowe.
Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oferty poprzez stronę: