Inpro

Kupno nieruchomości – rynek pierwotny czy wtórny?

Zakup nowego mieszkania

25maj2021
Powrót do bloga

Zakup mieszkania wiąże się z koniecznością podjęcia wielu ważnych i zobowiązujących decyzji. Jedną z nich jest to, czy nasze wymarzone cztery kąty będą pochodzić z rynku pierwotnego, czy wtórnego.

Wybór konkretnego rynku nieruchomości może okazać się sporym dylematem. Wynika to ze stale zmieniającej się dynamiki tego sektora, w dużym stopniu uzależnionej od wielu czynników zewnętrznych. W tym artykule podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając między rynkiem pierwotnym a wtórnym.

Standard nieruchomości

Głównym motywem decyzji o zakupie mieszkania jest jego „nowość”. Wnętrze nieużywanego lokalu możemy dowolnie zaaranżować, dopasowując je do swoich wymagań. Taką możliwość daje nam rynek pierwotny, który zapewnia bycie pierwszym właścicielem mieszkania. Nieruchomości z rynku wtórnego są już zaś w pełni urządzone, a ich ponowna aranżacja może okazać się dla nas kosztowna, nawet jeśli sam lokal był o wiele tańszy niż ten z rynku pierwotnego.

Przewagą nowego budownictwa są również praktyczne rozwiązania technologiczne, które minimalizują straty ciepła i ograniczają comiesięczne wydatki za ogrzewanie. Nieruchomości z „drugiej ręki” są na niższym poziomie technologicznym, co przekłada się na wyższe koszty eksploatacji.

Lokalizacja – w centrum miasta czy na obrzeżach?

Przy wyborze lokalizacji mieszkania powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim nasze indywidualne potrzeby. Jeśli zależy nam na wygodnej i dostępnej komunikacji miejskiej, możemy zdecydować się na nieruchomość używaną – mieszkania z rynku wtórnego są najczęściej zlokalizowane w pobliżu centrum miasta. Ponadto wybór takiego rozwiązania mieszkaniowego to gwarancja rozbudowanej infrastruktury okolicy. Wokół starszych osiedli znajdują się już szkoły i przedszkola, ale w nowym budownictwie także można znaleźć ciekawe propozycje z dostępem do odpowiedniej infrastruktury. Nowe inwestycje coraz częściej są skierowane do osób, dla których dojazd do centrum miasta nie stanowi kłopotu, zaś na co dzień szukają spokoju, ciszy i dystansu od śródmiejskiego gwaru.

 

Funkcjonalności i udogodnienia

Komfort i wygoda mieszkania to niezwykle ważny aspekt dla każdego z nas. W tej kwestii nowe inwestycje spełniają wysokie standardy i odpowiadają na potrzeby nawet najbardziej wymagających osób. Wideodomofony, monitoring, komórki lokatorskie czy rowerownie to tylko nieliczne z udogodnień nieruchomości rynku pierwotnego. Co więcej, deweloperzy dostosowują je także do potrzeb osób niepełnosprawnych, oferując im szereg dodatkowych rozwiązań.

Zobacz ofertę mieszkań dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych

Mieszkania z rynku wtórnego są najczęściej pozbawione atrakcyjnych udogodnień wpływających na codzienny komfort życia. Przykładem tego może być fakt, iż wiele starych budynków nie ma wind, co wiąże się z koniecznością wchodzenia na wyższe kondygnacje na piechotę. To spora trudność, szczególnie dla osób starszych, dlatego warto mieć ją na uwadze przy wyborze mieszkania.

Rynek pierwotny czy wtórny – który wybrać?

Rynek pierwotny i wtórny to odmienne, lecz wzajemnie uzupełniające się segmenty rynku nieruchomościowego. Mieszkanie z rynku pierwotnego daje możliwość urządzenia wnętrza według własnych preferencji i zamieszkania w nowym budownictwie. Rynek wtórny pozwala na zamieszkanie od razu, jednak w rzeczywistości często chęć szybkiego wprowadzenia się zostaje uniemożliwiona przez potrzebę wykonania prac remontowych, które mogą potrwać nawet wiele miesięcy.

Przed podjęciem decyzji warto dobrze przeanalizować zarówno wady, jak i zalety obu rozwiązań. W tym celu należy dokładnie zapoznać się z aktualną ofertą. Wielu deweloperów bowiem stale udoskonala swoje inwestycje, wzbogacając je o nowe rozwiązania, co może mieć decydujący wpływ na dokonany wybór.

Jednym z kluczowych deweloperów działających na trójmiejskim rynku nieruchomości jest firma INPRO S.A. W jej ofercie dostępne są mieszkania i domy budowane w ramach  nowoczesnych inwestycji. Na terenie tych kompleksów można znaleźć cały szereg udogodnień, np. place zabaw, bawialnie, siłownie zewnętrzne, boiska wielofunkcyjne, wózkarnie, rowerownie, windy, naziemne i podziemne parkingi, a także lokale handlowo-usługowe. 

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oferty poprzez stronę:

Nowe mieszkania na sprzedaż w Gdańsku, Pruszczu Gdańskim oraz Rumi

nowe mieszkania mieszkania Gdańsk mieszkania Rumia mieszkania Pruszcz Gdański

Możesz wybrać dowolną liczbę tematów otrzymywanego biuletynu:


tel. 58 340 03 81 Napisz do działu sprzedaży