Inpro

Liczba mieszkańców a wielkość mieszkania – ile metrów kwadratowych na osobę?

Zakup nowego mieszkania

31lip2020
Powrót do bloga

Zakup własnego mieszkania to ważny moment w życiu każdego człowieka. Posiadanie swojego lokum stanowi o poczuciu stabilizacji i bezpieczeństwa. To, na jaką nieruchomość się decydujemy, zależy od wielu czynników m.in. lokalizacji, standardu budownictwa czy metrażu. Stojąc przed wyborem mieszkania często zastanawiamy się jakiej wielkości lokal będzie wystarczający oraz ile metrów kwadratowych należy uwzględnić w przeliczeniu na jednego mieszkańca?

Europejskie standardy

Obecna sytuacja mieszkaniowa Polaków nie prezentuje się najlepiej. Według danych z 2019 roku w Polsce na jedną osobę przypada 28,2 mkw. mieszkania. Rezultat ten stanowi czwarty najgorszy wynik pośród przebadanych 28 europejskich krajów. Ogólna średnia będąca szacunkiem wszystkich państw Europy wynosiła 39,6 mkw. na osobę, co daje znaczną różnicę ponad 11 mkw. powierzchni mieszkalnej na jednego domownika.*

Najlepsi i najgorsi

Pośród przebadanych 28 krajów gorzej od Polski pod względem powierzchni w przeliczeniu na mieszkańca prezentują się tylko trzy państwa – Bułgaria, Litwa oraz Rumunia. Po drugiej stronie listy rankingowej znalazły się kraje takie, gdzie na domownika przypada ponad dwa razy większa powierzchnia niż ta w Polsce. Zaszczytne pierwsze miejsce zajęła Dania, której średnia przekroczyła 60 mkw. na osobę.*

Zmierzamy w dobrą stronę

Obserwując wyniki wieloletnich badań można stwierdzić, że w Polsce następuje długookresowy wzrost powierzchni użytkowej przypadającej na jednego mieszkańca. Wracając do danych z przeszłości: w 1988 roku metraż ten wynosił średnio zaledwie 17,1 mkw., co daję różnicę ponad 11 mkw. w porównaniu do obecnych norm. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny na podstawie analizy w latach 2004 - 2016  wzrost powierzchni na jednego mieszkańca stanowił około 1,5 proc. na rok.** Chociaż wciąż daleko nam do warunków europejskich, to śmiało można powiedzieć, że sytuacja mieszkaniowa Polaków stale się polepsza.

Ile metrów tak naprawdę potrzebujemy?

To, ile w rzeczywistości potrzebujemy metrów kwadratowych, aby móc komfortowo żyć w danej przestrzeni zależy m.in. od takich kryteriów jak więzi mieszkańców, płeć, czy też dotychczasowe przyzwyczajenia. Przykładowo, jeżeli czteroosobowa rodzina zajmowała do tej pory mieszkanie o powierzchni nieprzekraczającej 60 mkw., to zmiana lokalu nawet na mierzący około 100 mkw. (dalej poniżej średniej) będzie zdecydowanie odczuwalna i może okazać się wystarczająca. Większa przestrzeń z pewnością wiążę się z komfortem, ale jednocześnie wpływa na podwyższenie kosztów zarówno zakupu samej inwestycji, jak i jej bieżącego utrzymania.

Zależne od wielu czynników

Oczywiście na decyzję dotyczącą wyboru adekwatnej powierzchni mieszkaniowej wpływa wiele czynników. Najważniejszym z nich są zazwyczaj możliwości finansowe – nieruchomości wycenia się w rozliczeniu na metr kwadratowy, dlatego to właśnie metraż często stanowi główny wyznacznik naszych możliwości zakupowych. Należy jednak pamiętać, że kupno mieszkania to zazwyczaj decyzja na długie lata, dlatego warto myśleć o tej inwestycji perspektywicznie.

Sposób, w jaki żyjemy

Wymagany rzeczywisty metraż zależny jest również od trybu życia. Na przykład, jeżeli większość czasu spędzamy w rozjazdach, to niewielka powierzchnia nie będzie nam przeszkadzała, natomiast jeśli planujemy pracę zdalną z domu, musimy przewidzieć na ten cel dodatkowy metraż.

Decyzja ta zależna jest także od planów życiowych – osoby zakładające w przyszłości powiększenie rodziny muszą uwzględnić to podczas wyboru lokalu. Poza tym należy pamiętać, że wygodne wnętrze to nie tylko odpowiedni metraż, ale także właściwy układ pomieszczeń, który wpływa na komfort codziennego funkcjonowania.

Indywidualne preferencje

Wybór mieszkania powinien być podyktowany indywidualnymi preferencjami oraz prowadzonym trybem życia. Wieloletnie doświadczenie w tworzeniu inwestycji mieszkaniowych oraz sprzedaży nieruchomości pozwala nam projektować powstające lokale w taki sposób, aby spełniały one oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Stąd tak szeroko rozbudowana oferta, w której znaleźć można ponad pół tysiąca mieszkań o przeróżnych metrażach, układach, udogodnieniach czy cenach - mówi Rafał Zdebski, Dyrektor handlowy firmy Inpro S.A.

Każdy znajdzie coś dla siebie

Deweloper INPRO działa na rynku od 33 lat stale zgłębiając bieżące potrzeby osób kupujących mieszkania. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu oferty Inpro tworzone są tak, aby w każdej inwestycji osoba poszukująca znalazła lokal najbardziej odpowiedni dla siebie. Standard, lokalizacja czy udogodnienia mogą warunkować o wyborze konkretnego kompleksu mieszkaniowego. Na tworzonych osiedlach powstaje od kilkudziesięciu do kilkuset lokali, a projektanci, opracowując plan rozkładu każdego z budynków, uwzględniają różne opcje, tak, aby spełnić zróżnicowane oczekiwania klientów. W ofercie Inpro znaleźć można mieszkania liczące od 1 do 4  pokoi o przeróżnych rozmiarach sięgających od 28 mkw. (co stanowi świetną przestrzeń dla jednej osoby), aż do ponad 125 mkw., w których bez problemu pomieści się kilkuosobowa rodzina. W ofercie Inpro znajdują się także domy.

Więcej informacji na temat powstających inwestycji i dostępnych lokali można znaleźć na stronie internetowej.

Zobacz ofertę mieszkań w sprzedaży

* https://prnews.pl/polskie-mieszkania-dogonia-europejskie-w-2047-roku-446245

** https://www.rp.pl/Mieszkaniowe/305139917-Ile-metrow-mieszkania-ma-Polak.html


nowe mieszkania mieszkania Gdańsk mieszkania Rumia mieszkania Pruszcz Gdański

Możesz wybrać dowolną liczbę tematów otrzymywanego biuletynu:


tel. 58 340 03 81 Napisz do działu sprzedaży