Inpro

Mieszkanie na wynajem - jak je urządzić, by odnieść sukces?

Zakup nowego mieszkania, Rynek nieruchomości w Trójmieście, Zakup inwestycyjny

20gru2023
Powrót do bloga

 

 

Zakup mieszkania na wynajem to jedna z korzystniejszych form lokowania kapitału. Jednak, aby osiągnąć zamierzony cel, trzeba zaoferować potencjalnym najemcom to, co sprawi, że będą chcieli skorzystać z naszej oferty. Oczywiście, może ktoś powiedzieć, że wszystkich zadowolić się nie da. Dlatego, zanim oferta wynajmu trafi na rynek, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które pomogą tak przygotować lokal, by przyniósł oczekiwane korzyści.

  1. Czy decydujesz się na najem krótko- czy długoterminowy?
  2. Do kogo chcesz skierować swoją ofertę?
  3. Jakie koszty decydujesz się ponieść i jak planujesz zwrot na inwestycji?

Odpowiedź na te trzy pytania pomoże Ci najtrafniej zaplanować i zrealizować urządzenie mieszkania na wynajem. Inne będą oczekiwania studentów, dla których wynajem mieszkania jest ratunkiem wobec niskiej dostępności akademików, inne osób podróżujących służbowo, które w Twoim lokalu chcą zatrzymać się zaledwie na kilka dni, inne wreszcie – rodziny czy osoby starsze, które traktować będą wynajmowane mieszkanie jako „port macierzysty”.

Planując koszty, pamiętaj, że chciwy traci dwa razy. Prowizorka i pozornie najtańsze rozwiązania przynoszą w efekcie straty, bowiem wybrane produkty są zazwyczaj nietrwałe i kiepskiej jakości, co powoduje, że mieszkanie w bardzo krótkim czasie może wymagać remontu. Dlatego wybierając warianty aranżacji mieszkania, warto brać pod uwagę dobrej jakości i trwałe rozwiązania, które zapewnią nam i najemcy wygodę i trwałość użytkowania.

Jakie więc przyjąć kryteria, by potencjalny najemca mógł naprawdę dobrze poczuć się w wynajmowanym mieszkaniu? Także w tym przypadku mamy do zaproponowania łatwą do zapamiętania triadę: neutralność - prostota - funkcjonalność.

Zacznijmy od kolorystyki wystroju, bo właśnie do niej odnosi się w największym stopniu pojęcie neutralności. Stonowane, jasne, najlepiej naturalne barwy w odcieniach bieli, beżu czy szarości będą stanowiły doskonałe tło dla indywidualnych drobiazgów i wprowadzanych przez najemców akcentów kolorystycznych, co pomaga „oswoić” i spersonalizować zajmowaną przestrzeń. Neutralne powinny być również zastosowane we wnętrzu materiały. Te naturalne, jak drewno czy kamień (np. na blatach), uzupełnione metalem, sprawdzą się znakomicie.

Podobnie jest z umeblowaniem, które sprawdzi się zarówno w przypadku najmu krótkotrwałego, kiedy to osoby korzystające z lokalu traktują je bardziej jak hotel i nie przywiązują wagi do wystroju, jak i w przypadkach najmu długoterminowego, podczas którego najemca wprowadza do wnętrza również należące do niej lub do niego przedmioty. Neutralne meble mogą stać się doskonałą bazą do stworzenia wnętrza w wybranym, ulubionym stylu. Nie „kłócą się” one bowiem nawet z wyrafinowanymi przedmiotami, które wniesie do wnętrza lokator, przyjmując, wraz ze ścianami, raczej funkcję tła, na którym pozytywnie wyróżnia się to, co tworzy w istocie klimat wnętrza.

Takiemu założeniu sprzyjać będzie z pewnością prostota zastosowanych rozwiązań. W urządzaniu mieszkania przeznaczonego na wynajem nie warto kierować się aktualną modą. Choć modne rozwiązania stylistyczne przez chwilę przyciągną uwagę, szybko się zestarzeją i mogą zacząć wręcz razić. Znacznie lepiej postawić na ponadczasowość, którą łatwo potem modyfikować za pomocą drobiazgów. Minimalistyczny styl, przy zachowaniu dobrej jakości, stanie się atrakcyjną propozycją i również stworzy najemcy możliwość nadania wnętrzom indywidualnego charakteru.

W przypadku, jeśli decydujemy się na najem krótkoterminowy – można pozwolić sobie na wprowadzenie do wnętrz drobnych, ale nienarzucających się elementów dekoracyjnych, jak rośliny doniczkowe, reprodukcje obrazów czy plakaty. Jednak w przypadku najmu długotrwałego, lepiej jest powściągnąć swoje zapędy dekoratorskie, rezygnując z makatek, bibelotów czy tapiserii, które mogą okazać się zupełnie różne niż oczekiwania najemcy.

W ten sposób naturalnie przejdziemy od prostoty do funkcjonalności wystroju. Wybierając meble do mieszkania przeznaczonego na wynajem, warto stawiać na ich ergonomiczność i wygodę, ponad design (nie rezygnując z estetyki). Jednak funkcjonalność zastosowanych rozwiązań obejmuje znacznie więcej kwestii związanych z aranżacją mieszkania. Odpowiednie rozmieszczenie ścian lub elementów działowych, dopasowanie rozkładu mieszkania do rozmieszczenia okien, zadbanie o właściwe doświetlenie - wszystko to sprawi, że mieszkanie zacznie emanować przyjazną energią.

Mówiąc o funkcjonalności, nie sposób pominąć takich spraw, jak miejsca do przechowywania, komfort pracy i wypoczynku, czy wreszcie – łatwość sprzątania. Zastosowanie szaf wnękowych, przemyślane rozmieszczenie półek, to wszystko ma ogromne znaczenie, zwłaszcza jeśli metraż oferowanego mieszkania nie jest zbyt imponujący. Gładkie powierzchnie, rezygnacja z trudno dostępnych zakamarków i nieprzeciążenie wnętrz nagromadzeniem przedmiotów – wszystko to sprzyja zadowoleniu użytkowników, a zatem pozytywnie wpływa na rynkową wartość naszej oferty.

Mówiąc o funkcjonalności, nie sposób pominąć również aranżacji kuchni i łazienki. To pomieszczenia szczególnie istotne w zagwarantowaniu komfortu najemcom. Funkcjonalna kuchnia to taka, w której znajdą się najważniejsze sprzęty, jak lodówka, kuchenka, zmywarka, a coraz częściej także mikrofalówka i czajnik elektryczny. Warto jednak zadbać także o garnki (i pokrywki), patelnie, naczynia i sztućce, oraz takie „drobiazgi” jak sitko, deski do krojenia, noże kuchenne itp. W funkcjonalnej kuchni musi się znaleźć miejsce zarówno na przygotowanie, spożywanie, jak i przechowywanie produktów, także tych, które nie wymagają lodówki. Dlatego warto zadbać o wystarczającą liczbę szafek, szuflad i blatów.

Z kolei wyposażenie łazienki nieodłącznie wiąże się z dylematem: wanna czy prysznic. Wybór zależy, oczywiście, od właściciela, nie można bowiem jednoznacznie rozstrzygnąć, które rozwiązanie jest „lepsze”. Opcją, którą można rozważyć, jest wanna z osłoną i w niej bateria prysznicowa i uchwyt. Jeśli łazienka jest mała, dobrym rozwiązaniem może okazać się prysznic bez brodzika, zastąpiony odpływem w podłodze. Taka opcja pozwala także na utrzymanie większej higieny w pomieszczeniu oraz na większe bezpieczeństwo jego użytkowników. Powierzchnia prysznicowa harmonijnie łącząca się z podłogą w łazience niweluje konieczność przechodzenia nad krawędzią brodzika i usuwa możliwość potknięcia się. Jest to więc ciekawe rozwiązanie dla osób, które planują wynajmować mieszkanie, na przykład, osobom starszym. Poza walorami estetycznymi oraz zwiększonym poziomem bezpieczeństwa, prysznic bez kabiny to także oszczędność miejsca i różnorodne możliwości aranżacyjne.

Innym aspektem, na który warto zwrócić uwagę w mieszkaniu przeznaczonym na wynajem, jest rozsądnie zaprojektowane oświetlenie dostosowane do poszczególnych stref funkcjonalnych w mieszkaniu. Nie można zapomnieć także o zamontowaniu odpowiedniej liczby gniazdek elektrycznych (zwłaszcza w kuchni oraz w przestrzeni do pracy) i dostępie do internetu, który staje się standardem - najlepiej poprzez łącze światłowodowe lub LTE.

Przygotowanie mieszkania pod wynajem wymaga zwrócenia uwagi na wiele czynników. Dlatego opcją godną wzięcia pod uwagę jest usługa wykończenia „pod klucz”, oferowana przez niektórych deweloperów. Angażują oni do tego zadania sprawdzonych projektantów i fachowców, co może znacząco skrócić i ułatwić proces przygotowania mieszkania pod wynajem. Wykończenie pod klucz to także atrakcyjne rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą samodzielnie zagłębiać się w prace wykończeniowe. W tym wariancie kupujący nabywa mieszkanie gotowe do użytku – w tym przypadku - do wynajęcia.

Zobacz ofertę

nowe mieszkania gotowe mieszkania inwestowanie w nieruchomości

Możesz wybrać dowolną liczbę tematów otrzymywanego biuletynu:


tel. 58 340 03 81 Napisz do działu sprzedaży