Inpro

O osiedlowych udogodnieniach dla osób niepełnosprawnych

Zakup nowego mieszkania

07gru2020
Powrót do bloga

Kreując przestrzeń osiedla projektanci muszą brać pod uwagę wiele czynników. Jego układ, wielkość czy dodatkowe udogodnienia to tylko nieliczne z nich. Istotnym aspektem, który z całą pewnością powinien zostać uwzględniony już na etapie planowania inwestycji, jest odpowiednie przygotowanie przestrzeni tak, aby stała się ona przyjazna do życia dla osób niepełnosprawnych. Czym w rzeczywistości powinny charakteryzować się lokale dostosowane do wymagań osób z trudnościami w samodzielnym poruszaniu się?

Specjalne miejsca parkingowe

Jednym z najbardziej podstawowych rozwiązań, jakie można spotkać na osiedlach mieszkaniowych, które mają za zadanie ułatwić codzienne funkcjonowanie osobom o ograniczonych możliwościach samodzielnego poruszania się są specjalnie wyznaczone miejsca postojowe. Oczywiście, wydzielając tego typu strefę parkingową, deweloperzy muszą trzymać się określonych zasad. Ich szerokość powinna wynosić co najmniej 3,6 metra, a długość minimum 5 metrów. Dodatkowo powinny być one usytuowane możliwie blisko stref wejściowych i oznaczane specjalnym znakiem.

Podjazdy i zjazdy

Starając się uczynić przestrzeń osiedla zarówno wygodną, jak i w pełni bezpieczną dla osób z trudnościami w poruszaniu należy pamiętać o często małych i niezauważalnych elementach, które dla niektórych mieszkańców mogą stanowić prawdziwą przeszkodę. Mowa tu o odpowiednim dostosowaniu powierzchni. Aby osobom niepełnosprawnym lepiej żyło się na osiedlu warto pomyśleć o wykonaniu odpowiednich podjazdów do klatek czy łagodnych zjazdów z chodników. Z pewnością ich komfort poruszania się można polepszyć także dzięki zamontowaniu specjalnych, niskich progów, po których np. przejazd wózkiem inwalidzkim nie będzie wymagał dodatkowego wysiłku. Pomocne może być także zamontowanie ruchomych platform w różnych częściach osiedla.  

Podjazdy na osiedlu Azymut w Gdyni

Małe udogodnienia, duża pomoc

Nie tylko powierzchnia, po której poruszają się osoby o ograniczonych możliwościach, ma znaczenie. Niezwykle istotne jest także właściwe rozplanowanie wszelkiego rodzaju elementów znajdujących się np. na ścianach budynków. Nisko zawieszone domofony, podwieszane na odpowiedniej wysokości skrzynki na listy, czy dostępne dla wszystkich włączniki świateł zamontowane we właściwym miejscu z pewnością ułatwią pokonywanie codziennych wyzwań.

Szerokie strefy wejściowe i klatki

Nie tylko elementy „dodatkowe”, ale również cała sztywno wyznaczana przez ściany przestrzeń budynku powinna być zaprojektowana w sposób pozwalający na komfortowe poruszanie się po jego częściach wspólnych. Szerokie strefy wejściowe oraz odpowiednio rozplanowane korytarze to doskonały sposób na uniknięcie problemów z codziennym przemieszczaniem się po osiedlu.

 

Wszystkie piętra w zasięgu ręki

Mieszkania dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych często kojarzone są z lokalami położonymi tylko na parterze. Na szczęście schemat ten powoli zaczyna odchodzić w niepamięć. Coraz częściej w budynkach montowane są windy, które umożliwiają nie tylko poruszanie się po kondygnacjach naziemnych, ale również komunikację z poziomem -1, gdzie znajduje się np. podziemna hala garażowa czy boxy służące do przechowywania rzeczy.

 

Hala garażowa z wygodnym dostępem do boxów na osiedlu Debiut w Pruszczy Gdańskim

Mieszkania na miarę potrzeb

Specjalnie przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych mieszkania projektowane są zgodnie z Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych sporządzoną w Nowym Jorku dnia 13 grudnia 2006 r. Określa ona, że należy m.in. zapewnić przestrzeń manewrową o wymiarach co najmniej 1,5 x 1,5 metra w pomieszczeniach higieniczno-sanitarnych oraz zamontować drzwi o szerokości wynoszącej minimalnie 90 centymetrów. Pozostałe elementy, ułatwiające codzienne poruszanie się osobom niepełnosprawnym,  takie jak np. odpowiednie uchwyty i drążki, montowane są dopiero na etapie wykańczania i aranżacji wnętrz.

Bezpieczna i przyjazna okolica

Poza samym osiedlem, sposobem jego zaprojektowania oraz jego udogodnieniami, ważnym czynnikiem jest także położenie danej inwestycji. W okolicy nie może zabraknąć sklepów oraz innych punktów handlowo-usługowych, do których każdy może dotrzeć w szybki i bezpieczny sposób. Ważny jest też dostęp do środków komunikacji miejskiej dopasowanych do wymogów osób z trudnościami w poruszaniu, które pozwolą mieszkańcom na bezproblemową podróż w wybrane miejsca.

Budynek usługowy na osiedlu OPTIMA w Gdańsku

„Pragniemy, aby na naszych osiedlach każdemu żyło się jak najlepiej. W ofercie INPRO posiadamy wiele mieszkań stworzonych z myślą o osobach niepełnosprawnych. Na naszych osiedlach „bez barier” takich jak Ostoja, Brawo, OPTIMA czy Azymut znaleźć można lokale swoimi wymiarami w pełni dostosowane do potrzeb osób, które posiadają problemy z poruszaniem się” – mówi Rafał Zdebski, Dyrektor Handlowy INPRO S.A.

Zobacz dostępne w ofercie sprzedaży nowe mieszkania dla osób niepełnosprawnych

mieszkania Gdańsk mieszkania Rumia mieszkania Pruszcz Gdański nowe osiedla

Możesz wybrać dowolną liczbę tematów otrzymywanego biuletynu:


tel. 58 340 03 81 Napisz do działu sprzedaży