Inpro

Osobna kuchnia czy aneks kuchenny?

Zakup nowego mieszkania

14wrz2020
Powrót do bloga

Czym warto się kierować przy podejmowaniu decyzji?

Kupno mieszkania to dla wielu osób jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Towarzyszą mu liczne emocje – od euforii i radości z oczekiwania na rozpoczęcie nowego etapu w życiu aż po stres związany z koniecznością podejmowania licznych decyzji.

Gdzie powinniśmy zamieszkać? Na jaki lokal się zdecydować? Który metraż będzie najbardziej odpowiedni? To tylko część pytań, na które musimy sobie odpowiedzieć, podejmując się kupna nowego mieszkania. Bardzo istotną kwestię stanowi także rozkład lokalu i ułożenie poszczególnych pomieszczeń. Tutaj częstym powodem do rozmyślań staje się kuchnia: czy powinna być oddzielna i zamknięta, czy lepiej, gdy zostanie otwarta i w formie aneksu, wraz z salonem, utworzy centralny punkt domu? Przedstawiamy zalety i wady obu rozwiązań.

Wielkość, której potrzebujemy

Jedną z pierwszych kwestii, które warto ustalić jest to, jak dużej kuchni potrzebujemy. Kluczowy czynnik w tym przypadku stanowi liczba domowników – im więcej osób do „wykarmienia”, tym większa kuchnia. Niezwykle istotne są też nasze osobiste preferencje i zachowania: czy lubimy spędzać czas w kuchni? Czy na co dzień gotujemy? Czy często przyjmujemy gości, dla których sami przygotowujemy przyjęcie? Jeżeli odpowiedź na powyższe pytania brzmiała „tak” to dobrze jest pomyśleć o większej, otwartej kuchni. Pozwoli nam to również na oszczędność miejsca w przestrzeni domowej, m.in. ze względu na brak niepotrzebnych ścianek działowych i osobnego wejścia. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy uzyskać od 2 do 4 mkw., co w przypadku małych mieszkań odpowiada 5-10% ich całkowitej powierzchni. [1]

Najlepsze spotkania odbywają się w kuchni

Pewnie nie raz spotkaliście się ze stwierdzeniem, że „najlepsze imprezy odbywają się w kuchni”. Jest w tym sporo racji. Zabiegani gospodarze często muszą przygotowywać wiele rzeczy na bieżąco, a goście, chcąc im towarzyszyć, stopniowo przenoszą centrum spotkania do kuchni. Jeżeli znacie taki scenariusz z autopsji, to oznacza, że najlepszym rozwiązaniem dla Was będzie stworzenie otwartego na salon aneksu kuchennego. Pozwoli to na spędzanie większej ilości czasu z gośćmi i w komfortowy sposób połączy wygodne z pożytecznym.

Bałagan zostaw za drzwiami

Chociaż tworzenie aneksów kuchennych pozyskuje coraz szersze grono fanów, to pozostawianie kuchni jako osobnego pomieszczania również ma swoich stałych zwolenników. Korzyści, jakie płyną z zamkniętej kuchni, wynikają przede wszystkim ze względów praktycznych. Kuchnia jest miejscem pracy, a gdzie praca, tam też często bałagan. Dla wszystkich tych, którzy nie chcą przejmować się widokiem nieumytych naczyń w oraz pragną uniknąć przenoszenia się wielu zapachów powstałych w trakcie gotowania, doskonałą opcją jest stworzenie oddzielnej kuchni, z której w każdej chwili można wyjść, bałagan zostawiając za drzwiami.

Sztuka kompromisu

Dla osób, które nie mogą zdecydować się na żadną z powyższych opcji, pozostaje jeszcze jedno rozwiązanie - wykonanie tzw. półotwartego aneksu kuchennego. Polega to na oddzieleniu drzwiami przesuwnymi, niewielką ścianką lub ladą części wypoczynkowej od części kuchennej. Takie rozwiązanie zapewnia większy komfort pracy w kuchni i możliwość „zasłonięcia” tego, co dzieje się w jej obszarze, a równocześnie sprawia, że gospodarz pozostaje w stałym kontakcie z pozostałymi domownikami i gośćmi.

Wszystko zależy od Ciebie

Zarówno pozostawienie kuchni jako osobnego pomieszczenia, jak i stworzenie aneksu kuchennego ma swoje mocne i słabe strony. W rzeczywistości dostosowanie idealnego układu zależy najbardziej od indywidualnych preferencji oraz od możliwości aranżacyjnych. Ważne, aby mieć szeroki wybór i móc znaleźć mieszkanie, które jak najlepiej będzie odpowiadało naszym potrzebom.

W ofercie sprzedaży INPRO posiadamy lokale w zróżnicowanych metrażach liczących od 28 do 125 mkw. Nasi projektanci tworząc wnętrza stawiają przede wszystkim na ich funkcjonalność oraz różnorodność. Z doświadczenia wiemy, że kluczowa jest pomoc w znalezieniu mieszkania idealnego, na miarę indywidualnych potrzeb, dlatego w naszej firmie są do Państwa dyspozycji profesjonalni doradcy, którzy uwzględniając wszystkie preferencje, pomogą w znalezieniu wymarzonego lokum. – mówi Rafał Zdebski, Dyrektor Handlowy INPRO S.A.


[1] https://kb.pl/porady/aneks-kuchenny-czy-osobna-kuchnia/


nowe mieszkania mieszkania Gdańsk mieszkania Rumia mieszkania Gdynia mieszkania Pruszcz Gdański

Możesz wybrać dowolną liczbę tematów otrzymywanego biuletynu:


tel. 58 340 03 81 Napisz do działu sprzedaży