Inpro

Program „Pierwsze Mieszkanie” wystartuje jeszcze w tym roku. Na czym polega nowy rządowy projekt?

Zakup nowego mieszkania, Rynek kredytowy

30cze2023
Powrót do bloga

Program „Pierwsze Mieszkanie” to temat coraz częściej poruszany wśród osób zainteresowanych rynkiem nieruchomości. Projekt ma wystartować już w lipcu bieżącego roku, a jego założeniem jest pomoc państwa w sfinansowaniu zakupu pierwszego mieszkania lub domu. Głównymi adresatami są osoby młode, którym do tej pory nie udało się nabyć żadnej nieruchomości mieszkalnej na własność. Na czym dokładnie polega ta propozycja i jak można z niej skorzystać?

Wsparcie Polek i Polaków przy zakupie własnej nieruchomości to podstawowy cel projektu ogłoszonego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Program został przyjęty przez rząd 14 marca 2023 r. i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zostanie uruchomiony 1 lipca br. Jeśli więc jesteś gotów kupić pierwsze mieszkanie od III kwartału 2023 r. lub chciałbyś zacząć oszczędzać na ten cel, to zdecydowanie warto zainteresować się tą ofertą.

Najważniejszy w programie „Pierwsze Mieszkanie” jest fakt, że wprowadza on dwa odrębne rozwiązania. Pierwszym filarem programu jest Bezpieczny Kredyt 2%, czyli kredyt hipoteczny na zakup pierwszego mieszkania z niskim oprocentowaniem. Natomiast drugi filar to Konto Mieszkaniowe, czyli specjalne konto oszczędnościowe oferowane przez banki, które umożliwi odkładanie pieniędzy na cele mieszkaniowe na preferencyjnych warunkach.

Zasady Bezpiecznego Kredytu 2%

Przede wszystkim należy pamiętać, że aby skorzystać z tego rozwiązania, trzeba spełnić określone warunki dochodowe oraz wiekowe. Mogą wziąć w nim udział osoby, które w dniu udzielenia kredytu nie ukończyły 45 lat, nie posiadają żadnego tytułu prawnego do lokalu lub budynku mieszkalnego na terenie Polski, a także posiadają dochód, który nie przekracza określonego limitu zależnego od wielkości rodziny. Wszyscy, którzy spełnią powyższe wymagania, będą mogli skorzystać z preferencyjnego kredytu hipotecznego, który charakteryzuje się mniejszym oprocentowaniem (2%) oraz niższymi opłatami związanymi z kredytem.

Oprocentowanie będzie obniżone przez pierwsze 10 lat spłaty zobowiązania dzięki dopłatom państwa do odsetek, które mają pokrywać różnicę między średnim oprocentowaniem kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących a oprocentowaniem 2%. Istotny jest fakt, że taki kredyt można otrzymać w wysokości maksymalnie 500 tys. zł, a w przypadku gospodarstwa domowego prowadzonego wspólnie przez małżonków lub gdy w skład tego gospodarstwa wchodzi co najmniej jedno dziecko – do 600 tys. zł.

Chcesz zbierać środki na zakup pierwszej nieruchomości? Konto Mieszkaniowe może ułatwić Ci oszczędzanie

W ramach programu „Pierwsze Mieszkanie” Konto Mieszkaniowe będą mogły otworzyć osoby, które ukończyły 13. rok życia i spełniają jeden z dwóch warunków. Po pierwsze nie mają i nie miały mieszkania (w tym spółdzielczego prawa dotyczącego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego) i po drugie posiadają jeden niewielki lokal i mieszkają w nim z co najmniej dwójką własnych lub przysposobionych dzieci.

Głównym celem tego rozwiązania jest to, aby dzięki dodatkowym premiom i zwolnieniu z podatku Belki ułatwić młodym Polakom uzbieranie środków na cele mieszkaniowe w czasach wysokiej inflacji. Wśród najważniejszych zasad oszczędzania na takim koncie jest okres zbierania środków, który może wynieść od 3 do 10 lat oraz wysokość miesięcznych wpłat na konto, które mogą wynieść od 500 zł (6 tys. zł rocznie) do 2000 zł (24 tys. zł rocznie). Ponadto należy wiedzieć, że oprocentowanie konta będzie zależeć od oferty banku, odsetki będą zwolnione z podatku Belki, a minimum 11 wpłat w ciągu roku w kwocie od 500 do 2000 zł zapewni oszczędzającemu Premię Mieszkaniową równą rocznemu wskaźnikowi inflacji lub wskaźnikowi wzrostu cen mieszkań – naliczaną corocznie i wypłacaną jednorazowo.

Jak skorzystać z rządowego programu? Przepisy, które umożliwiają ubieganie się o bezpieczny kredyt 2% i otworzenie Konta Mieszkaniowego, wejdą w życie w III kwartale 2023 r. Oczywiście by móc skorzystać z rozwiązań projektu trzeba będzie udać się do banku, który przystąpi do programu, zawierając odpowiednią umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, oraz wprowadzi te instrumenty do swojej oferty.

Oszczędź na korzystnej cenie mieszkania

Program „Pierwsze Mieszkanie” może być dużą szansą dla młodych ludzi, którzy chcieliby spełnić marzenie o własnej nieruchomości. Ponadto może ułatwić dostęp do rynku nieruchomości, który dla wielu osób został zablokowany przez rosnącą inflację. Bezpieczny Kredyt może dać szansę na zaciągnięcie kredytu hipotecznego na warunkach finansowych zbliżonych do tych obowiązujących przed serią podwyżek stóp procentowych, a Konto Mieszkaniowe może wspomóc oszczędzających w zbieraniu niezbędnych środków. Przed zdecydowaniem się na którekolwiek z rozwiązań warto jednak przeanalizować swoje możliwości oraz zapoznać się ze szczegółowymi zasadami programu, które dostępne są na stronie rządu: https://www.gov.pl/web/mieszkanie-dla-ciebie/program-pierwsze-mieszkanie.

Oczywiście należy też śledzić bieżącą ofertę deweloperów, aby zyskać nie tylko na rządowym programie, ale też na samej cenie nieruchomości. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą


nowe mieszkania mieszkania Gdańsk mieszkania Rumia mieszkania Pruszcz Gdański

Możesz wybrać dowolną liczbę tematów otrzymywanego biuletynu:


tel. 58 340 03 81 Napisz do działu sprzedaży