Inpro

5 kroków do raju na balkonie!

Zakup nowego domu

08maj
Powrót do bloga

Któż z nas nie lubi widoku kwiatów, zapachu ziół czy odrobiny cienia w upalny dzień? Zwłaszcza jeśli to wszystko znajduje się na… własnym balkonie. Bo balkon – niezależnie od jego wielkości, może stać się prawdziwą oazą odpoczynku i zieleni!

Jakie rośliny wybrać, na co zwrócić uwagę i czego unikać, by z każdego balkonu wyczarować prawdziwy ogród? Oto 5 kroków jak stworzyć swój własny zielony raj. 

Jak to w życiu bywa, najlepiej zacząć… od początku. Odpowiednie rozplanowanie przestrzeni to podstawa. Zatem: miarka w dłoń i sprawdzamy czym dokładnie dysponujemy. Wymiary  przenosimy na kartkę i rozrysowujemy wszystkie elementy, które chcemy umieścić na balkonie.

Na tym etapie zastanów się nad oczekiwaniami względem tej przestrzeni. Stawiasz na bogactwo roślin do podziwiania czy marzysz o miniogródku bogatym w warzywa, które z powodzeniem możesz uprawiać samodzielnie na niewielkiej przestrzeni? 

Rozważ także stylistykę, w jakiej chcesz urządzić otoczenie. I zadbaj o odrobinę prywatności, osłaniając się przed wzrokiem sąsiadów. 

Kiedy już wiesz, jaki charakter ma mieć Twoja oaza zieleni, postaw na rośliny, które są odporne na warunki balkonowe. Dobrym wyborem są także te, którym niestraszne niskie temperatury. 

Celuj szczególnie w rośliny, które dobrze czują się w pojemnikach i doniczkach. Mogą to być zioła takie jak bazylia, cząber, kolendra, pietruszka, tymianek, lubczyk, mięta czy rozmaryn. Klasycznie sprawdzą się także kwiaty - pelargonie, begonie, surfinie oraz warzywa - pomidory, rzodkiewka, fasolka szparagowa, sałata czy papryka. 

Balkonowej próby nie przejdą rośliny dyniowate, których gabaryty uniemożliwią ci swobodną ich uprawę. 

W przypadku ogrodu warzywnego, pamiętaj, że nie wszystkie rośliny można od razu zacząć uprawiać na balkonie. Część z nich, np. pomidory czy papryki, produkuje się z rozsady warzyw, którą najlepiej przygotować w domu, a dopiero później wynieść na balkon. 

Nie wszystko musi stać na podłodze! Na niewielkich powierzchniach świetnie sprawdzi się ogród wertykalny. Wykorzystaj pionową przestrzeń, zakładając półki, stojaki czy wiszące donice. 

Warstwowa kompozycja z pewnością będzie cieszyć oko Twoje i Twych gości, a rozmieszczenie roślin na różnych wysokościach oszczędzi wiele miejsca. 

Zwróć uwagę na to, by pojemniki z roślinami usadowić pod lekkim kątem, aby stale mieć dobry dostęp do ziemi na czas podlewania i pielęgnowania zieleni, a także by dać roślinom odpowiednio dużo miejsca do prawidłowego wzrostu. 

Pamiętaj o regularnym podlewaniu roślin, zwłaszcza w gorące dni. Przed podlaniem warto sprawdzić wilgotność gleby, aby uniknąć nadmiernego nawodnienia lub przesuszenia.

Raz na jakiś czas, wspomóż zdrowie i bujny wzrost balkonowego ogrodu, nawożąc rośliny  wieloskładnikowymi lub organicznymi nawozami.

Usuwaj obumarłe liście i kwiaty, aby pobudzić roślinę do produkcji nowych pędów i kwiatów. 

Zadbaj także o niezbędne narzędzia do założenia i pielęgnacji ogródka na balkonie. Najlepiej sprawdzą się mininarzędzia, które bez trudu schowasz do skrzynki. Ta może stać się Twoim stołem. 

A skoro o stole mowa…

Diabeł tkwi w szczegółach. Oprócz tego, że zielono i pięknie, musi też być wygodnie. Balkonowy ogródek to nie tylko obowiązki związane z uprawą, ale i relaks. W zależności od powierzchni, pomyśl o krzesłach i stoliku albo leżakach z palet czy podwieszanym fotelu. 

Dodaj oświetlenie. Możesz użyć lamp ogrodowych, świec czy lampionów, aby stworzyć przytulne miejsce do wieczornego relaksu.

Do tego wygodne poduchy, nastrojowa muzyka i mamy gotowy przepis na miejsce, w którym będziesz spędzać czas z przyjemnością. 

-----

Stworzenie małego ogródka na balkonie ma same zalety i wcale nie musi być kosztowne. Skorzystaj z naszych wskazówek, by móc cieszyć się spokojem i małym rajem na własnym balkonie!

 


nowe mieszkania nowe osiedla inwestowanie w nieruchomości

Możesz wybrać dowolną liczbę tematów otrzymywanego biuletynu:


tel. 58 340 03 81 Napisz do działu sprzedaży